Potrójna uroczystość

Ochotnicza Straż Pożarna w Kozach (pow. bielski, woj. śląskie) obchodziła uroczyście 120-lecie założenia. Zdobyła także nowy samochód pożarniczy.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. z udziałem strażaków i 19 pocztów sztandarowych. Następnie na placu w centrum wsi odbyła się dalsza część uroczystości. Referat okolicznościowy wygłosił prezes OSP Leon Kipping. 

 

Straż pożarna w Kozach została założona w 1890 r. pod nazwą Towarzystwo Straży Ogniowej. Pierwszym prezesem został miejscowy wikariusz ks. Franciszek Chowaniec, a komendantem naczelnik poczty Wincenty Kratochwil. Od początku w straży stosowana była komenda polska. Także dokumentacja była prowadzona w języku polskim.

 

W pierwszej kolejności strażacy zostali zaopatrzeni w bluzy strażackie, pasy bojowe i trąbki alarmowe. Na początku 1891 r. straż zakupiła pierwszą czterokołową sikawkę konną, cztery drabiny strażackie i kilka konewek. Sprzęt strażacki był przechowywany w zabudowaniach dworskich. Koni do powożenia sikawki użyczali miejscowi gospodarze oraz właściciel majątku dworskiego. Strażacy założyli amatorskie kółko teatralne.

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 12/2010.Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry