2017-01-27 00:08:08

Zawaliła się kamienica

Sześć osób zostało poszkodowanych na skutek zawalenia się pięter w nieużytkowanym, trzykondygnacyjnym budynku w Katowicach.

Jak informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, do zdarzenia doszło 16 stycznia o godz.12.28 w kamienicy przy ul. Obrońców Westerplatte. Pierwsze zastępy straży pożarnej przybyły na miejsce katastrofy po kilku minutach. Po dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że  zniszczeniu uległa klatka schodowa, strop nad piwnicą i pierwszą kondygnacją.

Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu terenu akcji oraz ustaleniu miejsca przebywania osób, które w chwili zawalenia się stropów znajdowały się w budynku. Osoby te znaleziono na poziomie piwnicy; były uwięzione pod gruzem. Ratownicy mieli z nimi kontakt głosowy, cały czas udzielali im wsparcia psychicznego.
Dalsze działania ratownicze polegały na wykonaniu dostępu do poszkodowanych i ewakuacji ich na zewnątrz. Ranni znajdowali się w trzech różnych miejscach piwnicy. Spod gruzowiska wydobyto czterech mężczyzn, których przekazano zespołom ratownictwa medycznego. Do szpitala zabrano także dwóch mężczyzn, którzy przebywali w budynku, a w chwili zawalenia się konstrukcji, wydostali się na zewnątrz.

Na miejsce zadysponowano specjalistyczną grupę poszukiwawczo-ratowniczą z Komendy Miejskiej PSP w Jastrzębiu Zdroju. Strażacy z psami ratowniczymi przeszukali gruzowisko. Aby potwierdzić brak innych osób w budynku, na miejscu akcji ogłoszono ciszę i sprawdzono teren przy pomocy geofonów i kamery wziernikowej.
Dalsze działania polegały na wykonaniu stabilizacji elementów konstrukcji przy użyciu stempli budowlanych i ponownym przeszukaniu gruzowiska przez ratowników z psami.

Na miejsce katastrofy przybył Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Zagrożony odcinek ulicy został zamknięty - wstrzymano ruch tramwajowy i pieszy. W akcji ratowniczej brało udział dziewiętnaście zastępów straży pożarnej (w tym dwa OSP), zespoły ratownictwa medycznego, policja, pogotowie energetyczne, straż miejska. Działania zakończono o godz.20.39.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry