2016-11-17 00:05:59

Śląskie: ofiary czadu

Tylko podczas jednego weekendu od 11 do 13 listopada śląscy strażacy interweniowali aż 24 razy przy zdarzeniach związanych z uwolnieniem się tlenku węgla.

Jak informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, oprócz dwudziestu czterech interwencji związanych z uwalnianiem się czadu, strażacy ruszyli na ratunek w związku z siedemnastoma pożarami w budynkach mieszkalnych. Głównymi przyczynami wypadków była nieszczelność przewodów kominowych, niedrożność przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz nieprawidłowa eksploatacja pieców węglowych i piecyków gazowych. Wśród pożarów dominowały pożary sadzy w kominie.

W zdarzeniach tych poszkodowane zostały dwadzieścia dwie osoby (jedna osoba w pożarze), w tym ośmioro dzieci. W Częstochowie doszło do dwóch wypadków śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla. Najpoważniejsze zdarzenia, w których podtrutych zostało w sumie 14 osób, miały miejsce w Mysłowicach, w dniach 11 i 13 listopada br. W obydwu przypadkach przyczyną podtruć było nieprawidłowe użytkowanie pieców węglowych.

Od początku tzw. sezonu grzewczego tj. od 1 października do 13 listopada 2016 r. Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim odnotowała trzysta trzy zdarzenia, w tym sto dwadzieścia cztery pożary w budynkach mieszkalnych, związane z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. W sześćdziesięciu dwóch przypadkach w mieszkaniach zadziałał czujnik tlenku węgla.
Ranne zostały sto cztery osoby, w tym trzydzieścioro dzieci. Trzy osoby poniosły śmierć.

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powierza.
Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie. Ponadto, czad jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku).

 

Przeczytaj również: Uwaga na czad!

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry