Długotrwały pożar hali

Dogaszanie po pożarze magazynu zakończyło się dopiero następnego dnia - informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Pożar wybuchł kwadrans przed południem 27 października w magazynie przy ul. Zakładowej w Raciborzu. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych strażackich zastępów stwierdzono, że ogniem objęta jest cała hala o wymiarach szesnaście na sześćdziesiąt na osiem metrów, o konstrukcji murowanej i z dachem pokrytym blachą oraz papą.

W pierwszej fazie działania zastępów polegały na podaniu czterech prądów wody i piany na palący się obiekt oraz zadysponowaniu dodatkowych sił i środków z terenu województwa.
Na miejsce przybyło także pogotowie energetyczne, gazowe oraz przedstawiciele zakładu wodociągów w Raciborzu.

Podczas działań ratowniczych zawaleniu uległa cześć konstrukcji dachowej pokrytej blachą, co w znacznym stopniu utrudniło akcje gaśniczą. Materiały, które były objęte procesem spalania, zostały przykryte blachą z konstrukcji dachowej.

Ze względu na zagrożenie zawalenia się ścian budynku, nie wprowadzano ratowników do środka hali. Prądy wody i piany były podawane ze stanowisk gaśniczych zewnętrznych.
Teren akcji podzielono na dwa odcinki bojowe. Na I odcinku podano sześć prądów wody i piany na palącą się halę oraz jeden z drabiny. Ogień został stłumiony. Następnie, przy użyciu ciężkiego sprzętu budowlanego, przebito się przez ścianę i wyciągnięto zawaloną, metalową konstrukcję dachu. Tekstylia były przerzucane i zalewane prądami wody.
Na II odcinku podano dziewięć prądów wody i piany na palącą się halę oraz dwa z drabiny i podnośnika. Ze względu na duże zapotrzebowanie na środek pianotwórczy zadysponowano kontenery.

Dogaszanie pożaru trwało do godzin popołudniowych następnego dnia. Przyczynę pożaru ustala Policja. Powierzchnia pożaru wyniosła dziewięćset sześćdziesiąt metrów kwadratowych.
W akcji gaśniczej brało udział czterdzieści dziewięć zastępów straży pożarnej (w tym dwadzieścia cztery OSP). Działania zakończono następnego dnia o godz. 16.08.

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry