2016-10-31 00:41:44

Uwaga na czad!

Co czwarty Polak sądzi, że czad można poznać po zapachu - wynika z badań, o których informuje MSWiA.

Z badań zleconych przez MSWiA wynika, że świadomość na temat czadu i zagrożenia pożarowego jest niska - poinformowano podczas konferencji prasowej rozpoczynającej kampanię społeczną pod hasłem „Czad i ogień. Obudź czujność”.

Według tych badań 41 proc. Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad. Niepokojące  jest to, że aż co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie. Warto więc ciągle przypominać, że czad jest bezwonny i bezbarwny.

W tym roku strażacy interweniowali już 365 razy w związku z tlenkiem węgla. W całym zeszłym roku takich interwencji było ponad 7 tys. 400 – poinformował  komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski

Przed konferencją prasową szef MSWiA poprowadził odprawę z komendantami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej, którzy zdali raporty na temat działań związanych z zagrożeniami czadem i pożarami. Dane PSP przedstawione na odprawie są alarmujące. W sezonie grzewczym od września 2015 do końca marca 2016 ponad 2 tys. 229 osób uległo podtruciu tlenkiem węgla i wymagało długiej hospitalizacji, a pięćdziesiąt zmarło.
Od września tego roku sto sześćdziesiąt dziewięć osób zostało poszkodowanych, jedna osoba zmarła.
Liczby dotyczące pożarów w budynkach mieszkalnych są jeszcze wyższe. W poprzednim sezonie grzewczym od września 2015 do końca marca 2016 dwa tysiące dwieście jeden osób zostało rannych, a trzysta cztery zginęły. Od września tego roku czterysta trzydzieści siedem osób zostało rannych, natomiast czterdzieści osób zginęło.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie MSWiA wynika, że ponad jedna czwarta Polaków twierdzi, że żeby uchronić się przed pożarem wystarczy być uważnym. Tylko 6 proc. wie, że trzeba mieć sprawne instalacje elektryczne, grzewcze i gazowe.
Według statystyk PSP, wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji grzewczych to przyczyna ponad połowy pożarów w budynkach. Badania wykazały również, że tylko co dziesiąty Polak wie, że w domu trzeba mieć gaśnicę, a jedynie 8 proc. uważa, że trzeba regularnie czyścić i sprawdzać szczelność komina, i umawiać na kontrole kominiarza. Mniej niż jeden na pięciu Polaków ma w domu czujnik dymu lub czadu.

Szansę na bezpłatne czujniki mają słuchacze ogólnopolskich i lokalnych rozgłośni radiowych.  W ramach kampanii „Czad i ogień. Obudź czujność” przeprowadzone zostaną rozmowy z ekspertami PSP i konkursy dla słuchaczy,  w których nagrodami będą czujki dualne wykrywające czad i dym (400 sztuk).

Emitowany będzie także spot radiowy. Spot filmowy, dotyczący bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zagrożenia tlenkiem węgla, zostanie wybrany w konkursie zorganizowanym przez MSWiA dla młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich. Szkoły, które prześlą najlepsze prace otrzymają nagrody w wysokości 5 tys. złotych, 4 tys. złotych, 3 tys. złotych i dwa razy po 1 tys. zł. Na stronie internetowej MSWiA dostępne są materiały edukacyjne dla nauczycieli i strażaków, którzy poprowadzą lekcje w szkołach, z gotowymi prezentacjami dotyczącymi zagrożenia tlenkiem węgla i pożarami. Szkoły mogą również otrzymać bezpłatnie od Komendy Głównej PSP podręcznik pt. „Przygody Ognika”.  Kampania społeczna „Czad i ogień. Obudź czujność” - obejmie także media społecznościowe.

 

 

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry