Pożar w budynku wielorodzinnym

Pożar wybuchł 27 sierpnia około godz. 1 w nocy. Palił się trzykondygnacyjny budynek wielorodzinny przy ul. Dworcowej w Olzie (pow. wodzisławski).

W chwili dojazdu na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej ogniem objęty był  cały dach budynku - poinformowała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Dwudziestu jeden lokatorów, przy wsparciu policjantów, opuściło swoje mieszkania jeszcze przed przybyciem straży pożarnej.

W pierwszej fazie działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu prądu (wyłączenie bezpieczników) na klatkach schodowych oraz podaniu dwóch prądów gaśniczych na dach. Ratownicy z dwoma liniami gaśniczymi weszli do środka budynku w celu przeszukania pomieszczeń; jednocześnie prowadzili działania gaśnicze.

W dalszej fazie działań, po dojeździe kolejnych zastępów, wprowadzono jeden prąd wody w natarciu do trzeciej klatki schodowej oraz jeden prąd gaśniczy z drabiny mechanicznej.
Na miejsce zdarzenia przybył Wójt Gminy, przedstawiciel Spółdzielni Mieszkaniowej i CZK oraz Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Powierzchnia pożaru wyniosła aż czterysta pięćdziesiąt metrów kwadratowych. Spaleniu uległ dach i poddasze budynku wielorodzinnego oraz mieszkanie na drugim piętrze wraz z wyposażeniem. Przyczynę pojawienia się ognia ustali Policja.

W akcji ratowniczej udział wzięło szesnaście zastępów straży pożarnej, w tym siedem Ochotniczych Straży Pożarnych, a także policja, zespól ratownictwa medycznego, i pogotowie energetyczne. Działania zakończono minutę po ósmej rano.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry