Płonęła sortownia śmieci

Zgłoszenie o pożarze hali na terenie sortowni śmieci w Bielsku-Białej dotarło do straży pożarnej rankiem 21 lipca o godz. 4.48.

Jak informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, w chwili przybycia na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej, zadymiona była cała powierzchnia hali o wymiarach 100x50x10 merów. Kłęby dymu wydobywały się przez świetliki w dachu. Z informacji uzyskanej od ochrony wynikało, że w hali nie ma pracowników oraz wyłączono prąd.

 

W pierwszej fazie działań podano dwa prądy gaśnicze piany od tyłu pożaru, a następnie trzy od czoła pożaru, w tym jeden z drabiny przymocowanej do budynku.

Od ratowników prowadzących działania wewnątrz hali uzyskano informację, że pożarem objęte są śmieci w kontenerach oraz taśmociągi wraz z infrastrukturą ponad nimi.

Po przyjeździe kolejnych zastępów podano prądy gaśnicze z drabin mechanicznych oraz wprowadzono dodatkowych ratowników do działań.

Kolejny prąd gaśniczy podano na taśmociąg znajdujący się za ścianą dzielącą halę.

 

Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do oddymiania. Tlące się śmieci znajdujące się przy sortowni wywożono i przelewano.

Powierzchnia pożaru objęła łączny obszar o powierzchni pięciuset metrów kwadratowych. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny pożaru prowadzi policja.

 

W działaniach na miejscu zdarzenia udział wzięło czternaście zastępów straży pożarnej (w tym osiem 8 Ochotniczych Straży Pożarnych), a także zespół ratownictwa medycznego, policja i pogotowie energetyczne.

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry