Plener malarski OSP

Artyści z Polski i zagranicy spotkali się w Międzybrodziu Bialskim (woj. śląskie).

W dniach od 10-22 maja 2016 roku odbył się I Międzynarodowy Plener Malarski OSP w Międzybrodziu Bialskim pt. „Uroki Beskidów”. W tym czasie gościliśmy artystów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Słowacji.

Głównym Komisarzem pleneru był Zdzisław Połącarz, artysta malarz o wybitnym 55-letnim dorobku artystycznym w kraju i za granicą. Jest on członkiem Związku Plastyków Warmii i Mazur, Stowarzyszenia Artystów Niepełnosprawnych w Krakowie, Stowarzyszenia Artystów Polskich na Ukrainie i Białorusi, a także członkiem Stowarzyszenia Artystów Integracji Europejskiej SAIE w Szczecinie i od 2010 roku Stowarzyszenia Artystów Angielskich w Bostonie. Ma na swoim koncie bardzo bogaty dorobek artystyczny: 159 wystaw indywidualnych, 669 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą oraz uczestnictwo w 324 plenerach krajowych i międzynarodowych, a także 269 nagród, wyróżnień i odznaczeń. W  Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu ma swoją stałą galerię „Zdzich”.

Innymi uczestnikami tego pleneru byli: Volodimir Jakubowskyi, Svetlana Shynkarenko, Anastasiya Fietsisava, Yury Makarenko, Józef Chrena, Henadzi Hawartsou, Lyubov Kushpit, Volodymyr Chornobay, Zbigniew Bury, Jadwiga Godzik, Zofia Trzepióra-Noga, Barbara Kasza, Piotr Machinek.

Artyści utrwalili na płótnach swoich prac malownicze zakątki Beskidów takie jak np. Góra Żar, zapora wodna, Kapliczka, Dom Strażaka, Zespół Szkół, Centrum Kultury, czy też kościół oraz widoki na jezioro Międzybrodzkie. Prace uczestników pleneru są cenną dokumentacją malowniczych zakątków tego regionu.

21 maja 2016 roku odbyła się wystawa poplenerowa, w której członkowie OSP, mieszkańcy Międzybrodzia Bialskiego, jak i przebywający w tym czasie turyści mogli podziwiać prace artystów. Zostało przekazanych 28 obrazów dla OSP, malowanych takimi technikami malarskimi jak: farba olejna, akryl, akwarela.

W przyszłym roku planuje się zorganizować II plener malarski, podczas którego zakątki Beskidów malować będą strażaccy artyści malarze z Polski i zagranicy.


fot. Wiktor Czulak

 

 

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry