Rozszczelnienie instalacji z amoniakiem

Do rozszczelnienia instalacji z niebezpieczną substancją doszło 4 czerwca w Skoczowie (pow. cieszyński).

Zgłoszenie o rozszczelnieniu instalacji z amoniakiem w zakładach mleczarskich przy ul. Ustrońskiej dotarło do straży pożarnej o godz. 9.09 - informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Na miejscu zdarzenia, po dokonaniu rozpoznania, strażacy potwierdzili, że z instalacji wydobywa się niebezpieczna substancja.
 
Pierwsza faza akcji polegała na zabezpieczeniu terenu. Później przystąpiono do ewakuacji wszystkich pracowników zakładu i wyznaczenia strefy bezpiecznej w promieniu około stu pięćdziesięciu metrów od zakładu.
W międzyczasie jeden z pracowników zakręcił zawory instalacji.
Kierownik zakładu poinformował strażaków, że liczący pięćset litrów pojemności zbiornik na amoniak znajdował się na zewnątrz budynku. Wyciekło z niego około stu litrów substancji.
 
Podczas drugiej fazy działań około dwadzieścia metrów od zbiornika ustawiono dwie kurtyny wodne. Ponadto zabezpieczono studzienki kanalizacyjne.
 
Na miejscu pojawiła się grupa specjalistyczna ratownictwa chemicznego z JRG w Bielsku Białej. Jej członkowie zlokalizowali rozszczelnienie na jednym z dwóch zaworów bezpieczeństwa; zawór uszczelniono.
 
W akcji ratowniczej udział wzięło trzynaście zastępów straży pożarnej, w tym dwa Ochotniczych Strażty Pożarnych oraz zespół ratownictwa medycznego i policja. Działania zakończyły się pięć minut przed drugą po południu.
 

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry