Dziewczęta i chłopcy po uroczystym ślubowaniu na członka MDP; fot. archiwum MDP Biertułtowy
Postawili na aktywność
Praca opisująca ich działalność liczyła przeszło sto dwadzieścia stron.

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Biertułtowy (gm. Radlin, pow. wodzisławski) powstała w latach 90. ubiegłego wieku. Na początku w organizowanych w remizie zbiórkach uczestniczyło zaledwie sześć osób. Choć nastolatków chcących zgłębiać tajniki strażackiego fachu było tak mało, nie zniechęciło to druhów do pracy z nimi. Dziewczęta i chłopcy przychodzili bowiem zawsze punktualnie na wyznaczone spotkania i wypytywali o wszystko, co dotyczy akcji ratowniczo-gaśniczych, wozów bojowych czy umundurowania. Kiedy nauczyli się już udzielania pierwszej pomocy, zaczęli odwiedzać miejscowe i okoliczne szkoły w celu przekazywania rówieśnikom zdobytej wiedzy. Dzięki temu wielu gimnazjalistów postanowiło odwiedzać strażnicę. Ciekawiło ich bowiem, jak wyglądają kulisy strażackiej służby.

/.../

Po zakończeniu roku szkolnego, kiedy młodzi nie muszą odrabiać prac domowych i przygotowywać się do sprawdzianów, biorą udział w wyścigach rowerowych. Średnia trasa, jaką pokonują, wynosi 20 km.

/.../

Członków młodzieżówki można spotkać poza remizą, ponieważ aktywnie angażują się w to, co dzieje się w ich miejscowości. 11 listopada druhowie wraz ze strażakami składają kwiaty pod pomnikiem Powstańców Śląskich. Biorą też udział w drodze krzyżowej i w wielką sobotę pełnią wartę przy Grobie Pańskim.

/.../

Młodzi jeszcze nie wiedzą, że w okresie wakacji w strażnicy zostanie zorganizowany dla nich kolejny obóz szkoleniowo-wypoczynkowy z wieloma atrakcjami, wśród których będzie kilka ciekawych wycieczek krajoznawczych, konkurencji sprawnościowych i zabaw integracyjnych. Wszystko to w ramach nagrody za wyróżnienie, które otrzymali w ogólnopolskim konkursie „Najlepsi z Najlepszych”.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 6/2016.

Obrazy
Uczestnicy polsko-niemieckiego obozu szkoleniowo-wypoczynkowego w Rzykach, sierpień 2016 rok; fot. archiwum OSP w Głębowicach
Dziewczęta i chłopcy po uroczystym ślubowaniu na członka MDP; fot. archiwum MDP Biertułtowy

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry