fot. mł. kpt. Piotr Zwarycz
Zabójczy wybuch
Trzyosobowa rodzina zginęła pod gruzami kamienicy w centrum Katowic. Jedna osoba zmarła w szpitalu w wyniku odniesionych ran. Przyczyną tragedii był wybuch gazu.

23 października 2014 roku około godz. 4.50 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach wpłynęło zgłoszenie (na numer alarmowy 998) o wybuchu w budynku przy ulicy Sokolskiej w Katowicach. Między godziną 4.50 a 5 wpływały kolejne zgłoszenia, między innymi z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego (obsługa 112), policji i pogotowia ratunkowego.

/.../

O godzinie 5.30 wzmocnione zostaje WSKR, które przejmuje koordynację działań, dysponując dodatkowe siły, w tym grupy specjalistyczne z terenu województwa, oraz składa zapotrzebowanie do KCKRiOL na specjalistyczne grupy ratownicze z kraju oraz kadetów ze szkół aspirantów z Częstochowy i Krakowa.

/.../

Około godziny 6.10 na miejsce katastrofy przybywa komendant miejski PSP w Katowicach, który po zapoznaniu się z sytuacją przejmuje dowodzenie. Pożar nie został zlokalizowany i wciąż się rozprzestrzenia. Wynika to głównie zarówno z trudności dotarcia do wszystkich miejsc poddasza oraz palących się drewnianych konstrukcji zawalonych stropów i dachu, jak i niebezpieczeństwa dla ratowników ze względu na niestabilne elementy osłabionych wybuchem ścian.

/.../

Ze względu na brak na miejscu specjalistycznego sprzętu, ratownicy ze specjalistycznej grupy poszukiwawczej podejmują działania związane z nawoływaniem i nasłuchiwaniem odgłosów z gruzowiska. Działania te zostają powtórzone około godziny 9.25 już z użyciem geofonów, których zadaniem jest rejestracja niesłyszalnych ludzkim uchem dźwięków.

/.../

Niestety, w wybuchu zginęła trzyosobowa rodzina zamieszkująca na czwartej kondygnacji (33-letnia kobieta, 34-letni mężczyzna i 2-letnie dziecko), rannych zostało pięć osób, w tym jedna ciężko, która zmarła 13 listopada. Dach nad głową straciło dwadzieścia pięć osób, a szacunkowe straty wyniosły 5 mln zł.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 12/2014.

Obrazy
fot. mł. kpt. Piotr Zwarycz

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry