2014-11-16 20:00:00
fot. Dorota Pardecka
I Otwarte Mistrzostwa Śląska
Zakończyły się I Otwarte Mistrzostwa Śląska w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Strażaków Ochotników!

Kwalifikowana pierwsza pomoc w najróżniejszych trudnych przypadkach, nocne manewry, zabezpieczanie lądowania śmigłowca LPR po zmroku, przeprawa przez rwącą rzekę i szereg podchwytliwych zadań ratowniczo-gaśniczych. Za nami I Otwarte Mistrzostwa Śląska w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Strażaków Ochotników!

Mistrzostwa rozgrywały się przez trzy dni (9-11 października) na terenie gmin Buczkowice i Wilkowice oraz miast Szczyrk i Bielsko-Biała w powiecie bielskim. Organizatorami przedsięwzięcia były OSP Bystra i OSP Rybarzowice.

Wzięło w nich udział siedemnaście sześcioosobowych drużyn (sekcji) ochotniczych straży pożarnych z województw: śląskiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Drużyny reprezentujące organizatorów nie były ostatecznie klasyfikowane. Bazę zawodów zlokalizowano w siedzibie OSP Bystra, a drużyny zakwaterowane zostały w ogrzewanych namiotach na terenie przyległym do strażnicy.

W przedsięwzięcie zaangażowały się autorytety w dziedzinie ratownictwa medycznego: prof. dr hab. n. med. Krystyn Sosada ze Śląskiego Uniwersytetu Medycyny w Katowicach – kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Bariatrycznej i Medycyny Ratunkowej w Zabrzu i konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny, wojewódzka koordynator ratownictwa medycznego KW PSP w Katowicach mł. kpt. Jolanta Towarek, dr n. med. Wojciech Żurawiński ,specjalista ds. zabezpieczeń medycznych lek. med. Jan Madeja. 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął komendant główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz. 

Mistrzostwa, które w zasadniczej części dotyczyły Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, sprawdzały także znajomość zasad i umiejętności dotyczące ratownictwa pożarowego oraz sprawność fizyczną strażaków. Liczyła się więc także orientacja w terenie oraz czas. Wszystko to razem stanowiło o dużej atrakcyjności całego przedsięwzięcia.

Obszerna relacja z mistrzostw już w listopadowym numerze!


Obejrzyj galerię zdjęć z I Otwartych Mistrzostw Śląska w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Strażaków Ochotników!

 
Obrazy
fot. Dorota Pardecka

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry