2014-07-11 00:29:19

Niższe stawki za prąd dla OSP - do podkomisji

Posłowie zdecydowali w czwartek, że prace nad nowelą Prawa energetycznego dot. specjalnych taryf dla OSP będą odbywać się w podkomisji.

Parlamentarzyści, którzy obradowali w czwartek w komisji ds. energetyki, nie kwestionowali potrzeby zmniejszenia kosztów działalności OSP. Część z nich oceniła jednak, że obniżka rachunków za prąd nie będzie dla strażaków realnym ułatwieniem - informuje PAP.

Obecnie remizy OSP są traktowane w taryfach tak, jak podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Wiąże się to z wyższymi niż zwykle opłatami sieciowymi za zarezerwowanie mocy.

Wysokość mocy jest związana z syreną alarmową. Urządzenie jest używane rzadko, ale powoduje konieczność rezerwowania wysokiej mocy. Posłowie zgłaszający projekt zaprezentowali kalkulację. Zgodnie z nią miesięczna opłata za zarezerwowaną moc 45 kW obecnie wynosi ponad 420 zł, a w przypadku mocy 15 kW około 60 zł. 

Po zmianach w Prawie energetycznym, przedsiębiorstwa energetyczne miałyby stworzyć “odrębną grupę taryfową dla odbiorców będących jednostkami ochrony przeciwpożarowej". Taka nowelizacja spowodowałaby zmniejszenie opłat za rezerwację do 5-9 zł. Ochotnicze straże pożarne płaciłyby przede wszystkim za zużyty prąd, a nie sam fakt rezerwacji mocy.

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry