150-lecie straży w Bielsku-Białej

Jubileusz 150-lecia straży pożarnej w Bielsku-Białej obchodzono przez trzy dni.

Oficjalnie za początek istnienia straży pożarnej w Bielsku-Białej uznaje się 9 sierpnia 1864 r., gdy założono Bielsko-Bialską Ochotniczą Straż Pożarną (Bielitz-Bialaer Freiwillige Feuerwehr). Jednak już w styczniu 1863 r. na walnym zebraniu bielskiego związku gimnastycznego Turnverein uchwalono, by w porozumieniu z władzami Bielska i Białej założyć towarzystwo ochotniczej straży pożarnej (Freiwillige Feuerwehr) - informuje Dziennik Zachodni.
Przyczyną założenia straży były częste pożary wybuchające w obiektach przemysłowych, zwłaszcza włókienniczych. Wzorowano się też na działaniach przeciwpożarowych w innych miastach Cesarstwa Austriackiego.

OSP w Bielsku-Białej uchodzi za jedną z najstarszych na południu Polski. Na początku swojej działalności liczyła 84 członków, głównie Niemców - mieszczan, rzemieślników, ludzi wolnych zawodów, a także przemysłowców.

Trzydniowe obchody 150-lecia straży pożarnej widoczne były w różnych częściach miasta. Grały orkiestry dęte, a strażacy prezentowali mieszkańcom działalność OSP m.in. w centrach handlowych.
Kulminacja obchodów nastąpiła w niedzielę. W kościele Opatrzności Bożej w Białej odprawiono mszę w intencji strażaków. Później na placu Ratuszowym miała miejsce ceremonia połączona z wręczeniem odznaczeń państwowych.

Uroczyste obchody w głównym mieście Podbeskidzia zakończyły się w niedzielę defiladą, odznaczeniami i festynem strażackim na placu Ratuszowym. Wśród licznych atrakcji był przelot samolotów pożarniczych Dromader.

 

www.dziennikzachodni.pl

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry