2014-05-27 08:00:02

Polsko-czeskie ćwiczenia przeciwpowodziowe

Ćwiczenia przeciwpowodziowe w raciborskiej Miedoni polegały na ewakuacji pozorantów z terenów zagrożonych. Działania obserwowali strażacy z Czech.

Celem ćwiczeń było głównie doskonalenie umiejętności i współpracy ratowników ze stermotorzystami, w tym wykorzystania łodzi ratunkowych w trakcie ewakuacji ludności z zagrożonego terenu.
- Stermotorzyści doskonalą swoje umiejętności na rzece Odrze przewożąc pozorantów z miejsca ewakuacji do miejsca bezpiecznego. Uczestniczą w nich również nasi koledzy z Czech, którzy zamierzają zakupić dwie łodzie, które będą wykorzystywane do celów ewakuacji. Przyglądają się, jak przygotowujemy sprzęt, wodujemy go i prowadzimy na wodzie - powiedział portalowi Nowiny.pl kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu Stanisław Mrugała.

Strażacy ćwiczyli także zasady udzielania pierwszej pomocy.

W ćwiczebnej akcji, którą przeprowadzono 25 maja, brały udział jednostki OSP z Brzezia, Markowic, Miedoni, Sudołu oraz druhowie z czeskiej miejscowości Krawarze.
Wszystko działo się w ramach polsko-czeskiego projektu, realizowanego przez Racibórz i Kravarze. Jego celem było pozyskanie dofinansowania na zakup sprzętu dla jednostek OSP i służb ratowniczych w Polsce i Czechach. Oba miasta otrzymają na to po 140 tys. euro.
newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry