Ewakuacja z częsci biurowej PCM (Fot. archiwum KP PSP Braniewo)
Pożar w szpitalu
Pożar w budynku szpitala i ewakuacja osób z zadymionych pomieszczeń Powiatowego Centrum Medycznego to zadania, z jakimi zmagali się strażacy podczas ćwiczeń.

Na terenie Braniewa w ramach realizacji procesu doskonalenia rzemiosła ratowniczego przeprowadzono ćwiczenia taktyczno-bojowe na terenie Powiatowego Centrum Medycznego. Ćwiczenia pod kryptonimem „NEMOCNICA 2013” odbyły się w ramach powiatowych ćwiczeń obronnych „OBRONA 2013”.

/.../

Epizod I dotyczył pożaru, który powstał w części administracyjno-biurowej braniewskiego szpitala. Jeszcze przed przybyciem straży pożarnej większość pracowników opuściła obiekt i przemieściła się do wyznaczonego miejsca ewakuacji. Dwóm osobom (pracownikom) dym pożarowy, który wypełnił korytarz, odciął drogę ewakuacji. Epizod ten realizowali samodzielnie strażacy PSP, którzy w tym dniu pełnili służbę w JRG PSP.

/.../

Do epizodu drugiego strażacy przystąpili, praktycznie kończąc zwijanie sprzętu w części administracyjno-biurowej szpitala. Prawdopodobnie ta sama osoba, która wywołała pożar w obiekcie administracyjnym, podpaliła materiały zgromadzone w części piwnicznej szpitala.

/.../

Klatka schodowa, przemieszczanie się rot ratowników ze sprzętem medycznym na wyższe kondygnacje, obciążenie wynikające z pracy w aparatach powietrznych sprawiły, że ratownicy mocno odczuli trudy transportu i ewakuacji poszkodowanych. Podczas ciężkiej pracy kilku ratowników OSP zasłabło, co wymagało zastosowania podmiany i uzupełnienia zasobów ratowniczych, w tym również zadbanie o ciągłość posiadania powietrza do aparatów powietrznych.

/.../

Zasadniczymi celami ćwiczeń były: wymiana doświadczeń służb ratowniczych i podmiotów współdziałających z terenu powiatu braniewskiego, sprawdzenie procedur ratowniczych (w tym przekazywanie informacji), doskonalenie współpracy pomiędzy poszczególnymi zastępami ratowniczymi, dysponowanie oraz uruchamianie sił i środków (SIS).Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 5/2014.

 
Obrazy
Ewakuacja z częsci biurowej PCM (Fot. archiwum KP PSP Braniewo)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry