(Fot. archiwum OSP Czaniec)
Ochotnicy Wojtyłowie
Mało kto wie, że przodkowie papieża Jana Pawła II byli strażakami.

Powszechnie wiadomo, że papież Jan Paweł II urodził się w Wadowicach. Mniej znany jest fakt, że jego ojciec przyszedł na świat w Lipniku. Ale już mało kto wie, że dziadek papieża, Maciej Wojtyła, był kmieciem ze wsi Czaniec, a jego przodkowie byli strażakami z dziada pradziada.

Sam Karol Wojtyła zawsze podkreślał, że jest zrośnięty z ziemią dziadów i ojców, beskidzką krainą, z której nie został wykorzeniony. I gdy tylko nadarzyła się okazja, mówił o swoim przywiązaniu do Czańca: „Jestem związany z parafią czaniecką przez moich przodków”.

/.../

Chłopskie korzenie Jana Pawła II nie są podkreślane przez jego biografów. A już zupełnie nieznany jest fakt, iż przodkowie naszego Ojca Świętego należeli do czanieckiej jednostki straży pożarnej i że w chłopskiej rodzinie Wojtyłów chęć niesienia pomocy przechodziła z ojca na syna, z syna na wnuka.

Początki straży pożarnej w wiosce Czaniec (pow. bielski) sięgają roku 1896, kiedy to do straży wstąpiło 18 członków – mieszkańców naszej wsi. Przy okazji uroczyście obchodzonego 75-lecia jednostki doszukano się w dokumentach, że czaniecka jednostka jest nieco starsza, gdyż powstała w 1890 roku – pisze kronikarz Kazimierz Gąsiorek w „Monografii wsi Czaniec”.

/.../

W roku 1972 nastąpiło przekazanie nowej remizy. Na uroczystość przybyli goście z komendy wojewódzkiej i powiatowej straży pożarnej oraz zaproszone OSP z: Żywca, Kęt, Kobiernic, Bujakowa, Bulowic, Roczyn, Międzybrodzia Bialskiego, Porąbki.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 4/2014.
Obrazy
(Fot. archiwum OSP Czaniec)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry