Na skutek zderzenia samochodów doszło do zapalenia się jednego z aut (Fot. KP PSP Braniewo)
FIRESTREXEN 2013
Uszkodzone pojazdy, gęsty dym i dźwięk syren alarmowych mogły wskazywać, że w tej małej miejscowości doszło do poważnego wypadku...

/.../

To początek scenariusza ćwiczeń przeprowadzonych w miejscowości Wopy (gm. Pieniężno, pow. braniewski, woj. warmińsko-mazurskie) oraz na pobliskich obszarach leśnych należących do Nadleśnictwa Orneta ‒ Leśnictwo Jasny Las. O miejscu ich przeprowadzenia zadecydowało położenie, możliwości terenowe oraz znaczna odległość, bo ponad 35 km od najbliższej jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP. Wybrany obszar umożliwił zaangażowanie w zmaganiach ratowniczych jednostki PSP i OSP z trzech powiatów: braniewskiego, bartoszyckiego oraz lidzbarskiego, a także ratowników medycznych, leśników, policjantów, straż graniczną. W ćwiczeniach pod nazwą „FIRESTREXEN 2013” postanowiono sprawdzić system bezpieczeństwa, obowiązujące zasady alarmowania oraz współdziałania służb i podmiotów ratowniczych na terenie powiatu braniewskiego.

/.../

Pierwszy epizod obejmował swym zasięgiem zdarzenia komunikacyjne o charakterze masowym z następującymi elementami podgrywek: zderzenie dwóch pojazdów osobowych, w tym pożar jednego z aut, dodatkowo drugie auto osobowe znajdujące się w zbiorniku wodnym, poszkodowani w wodzie, wyciek substancji niebezpiecznej przewożonej pojazdem ciężarowym, z którego wypadły przewożone beczki z substancjami chemicznymi (środki ochrony roślin), kilkanaście osób rannych znajdujących się na drodze powiatowej.

/.../

Drugi epizod ćwiczeń to pozorowany pożar powierzchni leśnej i połączenie współdziałania służb ratowniczych z trzech powiatów oraz wykorzystanie w działaniach sprzętu i zasobów ludzkich Nadleśnictwa Orneta.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 2/2014.
Obrazy
Na skutek zderzenia samochodów doszło do zapalenia się jednego z aut (Fot. KP PSP Braniewo)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry