Druhny na szkoleniu podstawowym – część praktyczna (Fot. Ireneusz Ścibiorek)
Gotowe do akcji
Kobiety w OSP to już nie tylko opiekunki MDP, kronikarki, czy współorganizatorki imprez. Coraz częściej widzimy je w działaniach ratowniczo-gaśniczych.

/.../

Druhny, obok tradycyjnie przypisanych im zadań, chcą być także na pierwszej linii działań ratowniczo-gaśniczych. Stąd coraz większy ich udział w szkoleniach organizowanych dla członków ochotniczych straży pożarnych. Panie są widoczne w szkołach pożarniczych, wykonują zadania służbowe w Państwowej Straży Pożarnej i doskonale się sprawdzają. Śmiało można powiedzieć, że OSP, w których pojawiają się kobiety, zmieniają się „od środka”. – Ich obecność wśród druhów zmienia zachowanie mężczyzn, ich nawyki, postawy. Dlatego składa się im propozycje sprawowania funkcji w zarządach OSP.
W 2013 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie (pow. braniewski, woj. warmińsko-mazurskie) przeprowadzono pierwsze szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP dla kobiet.

/.../

Ćwiczenia praktyczne wymagały wysiłku i potu, ale też sprawiały satysfakcję z ich zaliczenia. Ważnym elementem szkolenia było wykorzystanie sprzętu ochrony dróg oddechowych, wykorzystanie drabin pożarniczych oraz samodzielne prowadzenie działań ratowniczych według wcześniej przygotowanego scenariusza.

/.../

Czy to dobrze dla OSP, że wśród jej członków pojawiły się kobiety, które ukończyły szkolenie pozwalające im na udział w akcjach? Śmiało można powiedzieć, że tak. To właśnie teraz grupa mężczyzn stanowiąca skład jednostki operacyjno-technicznej będzie musiała jeszcze mocniej się zaangażować w działania i zapracować na to, by prowadzić prym w grupie, a panie zapewne nie odpuszczą kolegom z JOT.

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 1/2014.

 
Obrazy
Druhny na szkoleniu podstawowym – część praktyczna (Fot. Ireneusz Ścibiorek)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry