2013-11-08 16:48:57

Odznaczenia dla ponad 300 strażaków

Uroczyste nadanie odznaczeń dla ponad 300 strażaków miało miejsce w czwartek w Katowicach.

Medale wręczono podczas uroczystej zbiórki z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości - informuje PAP. Odznaczenia wręczono w sumie ponad 300 strażakom państwowej i ochotniczych straży pożarnych. Najważniejsze z nich - Medal za Ofiarność i Odwagę, przyznany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego - odebrał asp. sztab. Andrzej Gwizda z jednostki w Zawierciu.

Andrzej Gwizda dowodził strażakami podczas akcji ratowniczej po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami w 2012 r.
- W marcu 2012 r. po zderzeniu pociągów we wsi Chałupki niedaleko Szczekocin dowodził on strażakami przy jednym ze zmiażdżonych wagonów. Pokonując trudne warunki, niestabilność blach, utrudniony dostęp do wagonów na nasypie kolejowym, z dużym zaangażowaniem i poświęceniem od pierwszych chwil niósł pomoc rannym - mówił w rozmowie z PAP rzecznik śląskiej straży pożarnej starszy brygadier Jarosław Wojtasik.

Do katastrofy kolejowej w pobliżu Szczekocin koło Zawiercia - na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa - doszło 3 marca 2012 roku. Zderzyły się tam czołowo pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa-Kraków. W katastrofie zginęło 16 osób, a ponad 90 odniosło obrażenia.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry